Ústav ÚstavKontakt KontaktMapa stránky Mapa stránkyPrivátna zóna Privátna zónaEnglish version English version
Slovensk� akad�mia vied (SAV)
Hlavná stránka
Kontakt
Organizačná štruktúra
História
- - - - - - -
Infraštruktúra
Pracovníci
Oddelenia
Knižnica
Spoločné pracoviská
- - - - - - -
Projekty
Vybrané výsledky
Publikácie a citácie
Výročné správy
- - - - - - -
Doktorandské štúdium
Pedagogická činnosť
Pracovné príležitosti
Zverejňovanie informácií
Ústav arrow Oddelenia arrow Odd. biomeraní arrow Realizačné výstupy oddelenia arrow BioLab ATR - systém na meranie a vyhodnotenie signálu reflexu Achillovej šľachy
BioLab ATR - systém na meranie a vyhodnotenie signálu reflexu Achillovej šľachy

Prístroj BioLab ATR je jedným z modulov distribuovaného meracieho systému BioLab a je určený na meranie a hodnotenie časových intervalov signálu reflexu Achillovej šľachy.

Systém BioLab bol navrhnutý na laboratórne a experimentálne klinické merania biosignálov. Je tvorený súborom samostatných inteligentných snímačov, ktoré sa cez počítačovú sieť Ethernet pripájajú k vyhodnocovacej a riadiacej jednotke na báze PC. Každý snímač obsahuje špecifický merací modul na úpravu signálov pre príslušný biofyzikálny experiment a riadiaci modul postavený na báze mikrokontroléra ADμC812 (Analog Devices).

atr_meas

Prístroj BioLab ATR (Achilles Tendom Reflex) je určený na meranie a hodnotenie časových intervalov signálu reflexu Achillovej šľachy (RAŠ). Toto vyšetrenie umožňuje posúdenie funkčného stavu štítnej žľazy pacienta na základe hodnotenia jej periférnych prejavov. Vychádza z poznatku, že hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú okrem iného aj funkcie neuromuskulárneho systému. Na základe merania časov kontrakcie TK, relaxácie TR a polovičnej relaxácie TH reflexu je preto možné usudzovať o normálnej funkcii štítnej žľazy alebo o jej hypofunkcii či hyperfunkcii a je tiež možné odhadnúť úroveň celkového tyroxínu T4. Vyšetrenie je jednoduché, netraumatizujúce, rýchle a finančne nenáročné, pričom je zároveň dostatočne informatívne pre potreby skríningu a diagnostiky.

Signál RAŠ predstavuje výchylku chodidla, ktorá vzniká po mechanickej stimulácii Achillovej šľachy neurologickým kladívkom. Pohyb chodidla pri reflexe sa sníma optoelektronicky. Infračervené žiarenie z vysielača pracujúceho v impulznom režime je odrazené od chodidla a veľkosť prijatých impulzov je funkciou okamžitej vzdialenosti chodidla od snímača. Začiatok merania je synchronizovaný s úderom kladívka pomocou zabudovaného akcelerometra. Po spracovaní a digitalizácii je signál RAŠ prenášaný do vyhodnocovacej jednotky, kde je priebežne zobrazovaný a následne automaticky vyhodnotený a archivovaný. atr_dev

Riadiaci modul prístroja BioLab ATR je postavený na báze mikrokontroléra ADµC812 s potrebnými meracími a interfejsovými obvodmi. Na pripojenie snímača do modulárneho systému prostredníctvom siete Ethernet slúži modul konvertora RS232C na TCP/IP protokol. Pre zaistenie bezpečnosti pacienta je modul galvanicky oddelený od siete Ethernet optoizoláciou. Modul je napájaný z Li-Ion batérie, ktorá zaistí niekoľko hodín nepretržitej prevádzky. Inteligentné riadenie spotreby v praktickej prevádzke umožňuje výdrž batérie až desiatky dní. Modul je možné prevádzkovať aj počas dobíjania batérie zo siete 230V / 50 Hz, prípadne len s napájaním zo siete (bez batérie).Vyšetrenie vykonané pomocou prístroja BioLab ATR môže byť vyhodnotené súčasne s vyšetrením vykonaným pomocou prístroja BioLab STI formou protokolu a kruhového diagramu.

biolab_protokolPrístroj bol vyvinutý v nadväznosti na metodiku rozpracovanú v Endokrinologickom ústave v Prahe a bol realizovaný pre potreby Laboratória biofyzikálnych vyšetrovacích metód FNSP v Bratislave, pre FBMI ČVUT v Kladne a FEI STU v Bratislave.

 
Measurement Science Review (on-line časopis)
Konferencie
Semináre
Aktuality
Pracovníci Oddelenia biomeraní