Ústav ÚstavKontakt KontaktMapa stránky Mapa stránkyPrivátna zóna Privátna zónaEnglish version English version
Slovensk� akad�mia vied (SAV)
Hlavná stránka
Kontakt
Organizačná štruktúra
História
- - - - - - -
Infraštruktúra
Pracovníci
Oddelenia
Knižnica
Spoločné pracoviská
- - - - - - -
Projekty
Vybrané výsledky
Publikácie a citácie
Výročné správy
- - - - - - -
Doktorandské štúdium
Pedagogická činnosť
Pracovné príležitosti
Zverejňovanie informácií
Ústav arrow Aktuality arrow Udelenie Zlatej medaily SAV prof. Ing. Ivanovi Frollovi, DrSc.
Udelenie Zlatej medaily SAV prof. Ing. Ivanovi Frollovi, DrSc.

01.02.2010

Na návrh vedenia ústavu a Vedeckej rady Ústavu merania SAV udelilo Predsedníctvo SAV pánovi prof. Ing. Ivanovi Frollovi, DrSc. Zlatú medailu SAV pri príležitosti jeho životného jubilea. Medailu odovzdal ocenenému predseda SAV prof. RNDr. Jaromír Pastorek, DrSc. dňa 1. februára 2010.

Na slávnosti sa zúčastnila aj manželka oceneného, podpredseda SAV Juraj Lapin, člen Predsedníctva SAV Igor Túnyi, ako aj riaditeľ Ústavu merania SAV doc. Milan Tyšler a vedecký sekretár ústavu Ján Maňka. Ďalšie informácie sú v aktualitách na stránke SAV

Na malej slávnosti, ktorá sa konala 1. februára 2010 v budove Úradu SAV, odovzdal predseda Slovenskej akadémie vied prof. Jaromír Pastorek Zlatú medailu SAV profesorovi Ivanovi Frollovi z Ústavu merania SAV. Toto vysoké ocenenie mu udelila Vedecká rada SAV pri príležitosti jeho nedávneho významného životného jubilea.

Na slávnosti sa zúčastnila aj manželka oceneného, podpredseda SAV Juraj Lapin, člen Predsedníctva SAV Igor Túnyi, ako aj riaditeľ Ústavu merania SAV doc. Milan Tyšler a vedecký sekretár ústavu Ján Maňka.V prednesenom laudáciu Juraj Lapin vyzdvihol mimoriadne bohatú vedeckú, riadiacu aj pedagogickú prácu oceneného počas jeho pôsobenia v Akadémii. Predseda SAV prof.  Pastorek pri odovzdávaní ocenenia konštatoval, že Zlatá medaila SAV sa dostala do správnych rúk a poďakoval jubilantovi za doterajšiu prácu v prospech SAV a slovenskej vedy, ako aj za jeho celoživotnú vernosť Akadémii.

Svoje pôsobenie v SAV začal profesor Frollo ako interný ašpirant v Ústave teórie merania SAV v roku 1963 po skončení štúdia na Elektrotechnickej fakulte SVŠT v Bratislave a krátkej praxi v Tesle Elektroakustika. Napriek viacerým lákavým ponukám domácich aj zahraničných univerzít zostal tomuto ústavu verný až do súčasnosti. Ako začínajúci vedecký pracovník sa venoval najmä biologickým meraniam a konštrukcii elektronických meracích prístrojov pre fyziológiu, respirológiu a kardiochirurgiu. Po absolvovaní študijného pobytu na University of California v Berkeley, kde získal prvé skúsenosti v oblasti magnetickej rezonancie sa v roku 1978 sa stal vedúcim Oddelenia automatizovaných systémov merania a orientoval sa na problematiku tomografie na princípe nukleárnej magnetickej rezonancie pre medicínsky a materiálový výskum. Možno ho považovať za zakladateľa takto zameraného výskumu na Slovensku a v celom Československu.

V roku 1992 obhájil v tejto oblasti aj doktorskú dizertačnú prácu. V rokoch 1998-2006 bol riaditeľom Ústavu merania SAV a v súčasnosti je vedúcim Oddelenia zobrazovacích metód. V roku 2009 v materskom ústave vybudoval významné vedecké laboratórium ako súčasť Národného centra NMR, ktoré sa zúčastňuje špičkového výskumu napríklad v oblasti MR zobrazovania na báze hyperpolarizovaného He3, využitia magnetických kvapalín a nanočastíc v MR tomografii alebo magneticky navigovanej aplikácie liečiv.

Profesor Frollo sa už viac ako 35 rokov venuje aj pedagogickej práci a to nielen v SAV ale aj na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, na Technickej univerzite v Košiciach a na Žilinskej univerzite. V roku 1993 bol habilitovaný za docenta a od roku 1995 je vysokoškolským profesorom v študijnom odbore meracia technika. Je predsedom Spoločnej odborovej komisie doktorandského štúdia Bionika a biomechanika a členom odborových komisií Meracia technika, Metrológia a Elektronika. Ako pedagóg vyškolil osem doktorandov a ďalších troch školí aj v súčasnosti.

Profesor Frollo je členom viacerých medzinárodných vedeckých organizácií ako IMEKO, IEEE, Central European Academy of Science and Art a medzinárodnej organizácie URSI, kde je vo funkcii viceprezidenta. Je zakladateľom tradície pravidelných medzinárodných konferencií MEASUREMENT a internetového vedeckého časopisu MEASUREMENT SCIENCE REVIEW, ktorého je už 10 rokov šéfredaktorom.

Profesora Frollu možno zaradiť medzi osobnosti, ktoré svojou vedecko-výskumnou aktivitou ovplyvňujú viac ako 4 desaťročia rozvoj meracej techniky, hlavne so zameraním na merania v medicíne a biológii. Viedol a riešil množstvo domácich i zahraničných vedeckých projektov v rámci programov EUREKA, CNRS, ESF, či Maria Currie v rámci 6. rámcového programu EÚ.

Je autorom 155 pôvodných vedeckých publikácií, dvoch vysokoškolských učebníc a mnohých ďalších článkov a výskumných štúdií. So svojim kolektívom realizoval vyše 30 meracích systémov, ktorých originalita bola potvrdená 22 patentmi a autorskými osvedčeniami, a ktoré našli uplatnenie vo výskume aj v praxi.

Za svoje vedecké úspechy bol viackrát ocenený zo strany SAV (cena SAV v roku 1987, strieborná a zlatá plaketa A. Stodolu za zásluhy v technických vedách v rokoch 1989 a 1999, Medaila SAV za podporu vedy SAV v roku 2005), ministrom školstva SR (Veľká medaila sv. Gorazda za celoživotnú prácu vo výchovno-vzdelávacom procese a mimoriadne výsledky medzinárodného významu v oblasti vedy  roku 2005), Cena podpredsedu vlády a ministra školstva SR ako člena vedecko-technický tímu v novembri 2009), univerzitami (Pamätná medaila k 60. výročiu založenia FEI STU v Bratislave roku 2001) a ústavmi (Zlatá medaila Johanna Andrea von Segnera udelená Úradom pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR v roku 2004) a na medzinárodných výstavách.

Do ďalšej činorodej vedeckej a pedagogickej práce prajeme profesorovi Frollovi pevné zdravie a veľa úspechov.
 

 
Measurement Science Review (on-line časopis)
Konferencie
Semináre
Aktuality